در حال بارگذاری ...

دانشگاه فرهنگیان

شرایط و ضوابط تحصیل در دانشگاه فرهنگیان دانشگاه فرهنگیان به منظور تأمین و تربیت معلمان،مدیران،مربیان،کارکنان و پژوهشگرانی مؤمن و متعهد،معتقد به مبانی دینی و ارزش های اسلامی و آراسته به فضائل اخلاقی و ارزش های والای …

شرایط و ضوابط تحصیل در دانشگاه فرهنگیان

دانشگاه فرهنگیان به منظور تأمین و تربیت معلمان،مدیران،مربیان،کارکنان و پژوهشگرانی مؤمن و متعهد،معتقد به مبانی دینی و ارزش های اسلامی و آراسته به فضائل اخلاقی و ارزش های والای انسانی،کارآمد و توانمند در طراز جمهوری اسلامی ایران براساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، ضوابط و مقررات دو وزارت آموزش و پرورش و علوم ، تحقیقات و فناوری در سال 1390 تأسیس شده است. سازمان مرکزی«دانشگاه» در تهران مستقر است و محل و گستره فعالیت دانشگاه مشتمل بر 64 پردیس خواهران و برادران در استان های کشور می باشد. که در ادامه به طور مختصر به شرایط و ضوابط پذیرش دانشجو و تحصیل در این دانشگاه پرداخته می شود.

رشته های تحصیلی  دانشگاه فرهنگیان در دوره های کارشناسی پیوسته ویژه داوطلبان آزاد

این دانشگاه در شانزده رشته کارشناسی پیوسته غیر فنی شامل:آموزش زبان و ادبیات فارسی،ارتباط تصویری،تربیت دبیر تربیت بدنی و علوم ورزشی، تربیت دبیر جغرافیا،تربیت دبیر زبان انگلیسی ، دبیری الهیات ومعارف اسلامی،دبیری تاریخ،دبیری ریاضی،دبیری زبان و ادبیات عرب، دبیری زیست شناسی،دبیری شیمی،دبیری علوم اجتماعی،دبیری فیزیک،راهنمایی و مشاوره گرایش فعالیت های پرورشی،علوم تربیتی گرایش آموزش و پرورش پیش دبستانی و دبستانی و علوم تربیتی گرایش آموزش و پرورش کودکان عقب مانده ذهنی به جذب دانشجو معلم می پردازد.

براساس برنامه ریزی های انجام شده در چهار سال تحصیل دانشجو معلمان،دوسال اول را صرف یادگیری دروس تئوری و دوسال باقیمانده را به فراگیری دروس تئوری و عملی خواهند پرداخت؛اهتمام بر این است ساعات عملی که قرار است دانشجو معلم در آن به تدریس در مدارس بپردازد، به طور کامل در سال سوم گنجانده شود تا در آخرین سال تحصیلی،دانشجو معلم بتواند نقص هایی را که در نتیجه کار عملی به آنها پی برده برطرف نماید.

شرایط و ضوایط اختصاصی پذیرش دانشجو در رشته های تحصیلی دانشگاه فرهنگیان در دوره کارشناسی پیوسته

داوطلبان علاوه بر شرایط و ضوابط عمومی پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور باید از شرایط و ضوابط اختصاصی زیر نیز برخوردار باشند:

 1. داشتن گواهینامه پایان دوره پیش دانشگاهی یا چهار ساله دبیرستان یا فوق دیپلم فنی و حرفه ای
 2. کسب نمره علمی کل 6500 و بالاتر در زیرگروه مربوطه در آزمون سراسری
 3. حداقل معدل کل دیپلم پایان دوره متوسطه 15  باشد.
 4. حداکثر سن داوطلب 22 سال تمام باشد.
 5. بومی بودن داوطلب در استان محل پذیرش رشته اعلام شده آموزش و پرورش(مدرک بومی بودن سه سال آخر دوره متوسطه یا محل تولد)
 6. برخورداری از سلامت کامل تن و روان و شرایط مناسب جسمانی برای حسن انجام وظیفه معلمی،که به تأیید پزشک معتمد آموزش و پرورش رسیده باشد.
 7. کسب حداقل نمره لازم در مصاحبه تخصصی که به منظور بررسی توانمندی های بالقوه شغل معلمی،تشخیص میزان قابلیت،انگیزه و علاقه خدمت در آموزش و پرورش،سطح شناخت و انتظارات داوطلب از حرفه معلمی،آشنایی با سواد قرآنی(روخوانی و روان خوانی قرآن) که توسط گروه مصاحبه تخصصی آموزش و پرورش به عمل می آید.

فرآیند ثبت نام و پذیرش در دانشگاه فرهنگیان در دوره های کارشناسی پیوسته

 1. داوطلب با علامتگذاری بند 43 تقاضانامه ثبت نام آزمون سراسری علاقه مندی خود را به شرکت در گزینش رشته های تحصیلی دانشگاه فرهنگیان اعلام می نماید.
 2. شرکت در آزمون سراسری.
 3. مجاز بودن به انتخاب رشته های دبیری دانشگاه فرهنگیان(در صورتی که دواطلب هنگام ثبت نام قبلاً علاقه مندی خود را در رشته های دانشگاه فرهنگیان اعلام ننموده باشد،در مربع مربوط به دانشگاه فرهنگیان«غیرمجاز»نوشته شده است.این گونه داوطلبان در صورت علاقه مندی و داشتن شرایط و ضوابط اختصاصی پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان،می توانند با واریز مبلغ 29000ریال به صورت الکترونیکی نسبت به انتخاب رشته محل های تحصیل در دانشگاه فرهنگیان اقدام نمایند.)
 4. انتخاب رشته های دبیری دانشگاه فرهنگیان از بین اولویت های تعیین شده در فرم انتخاب رشته.
 5. احراز صلاحیت های عمومی توسط هسته گزینش اداره کل آموزش و پرورش استان.
 6. دریافت تأییدیه سلامت عمومی توسط پزشک معتمد آموزش و پرورش.
 7. موفقیت در مصاحبه تخصصی.
 8. پذیرش نهایی بعد از اعلام نتیجه در آزمون سراسری و ثبت نام در پردیس.

ضوابط و شرایط تحصیل در دانشگاه فرهنگیان در دوره های کارشناسی پیوسته

 1. تحصیل دانشجویان پذیرفته شده به صورت شبانه روزی می باشد(حداقل طول دوره تحصیل4سال و حداکثر5 سال می باشد.)
 2. برنامه ریزی آموزشی دوره براساس مشخصات کلی برنامه و سرفصل دروس رشته های مصوب وزارت علوم،تحقیقات و فناوری می باشد که با توجه به اهداف تربیتی دانشگاه فرهنگیان حداقل تعداد 35 واحد درسی در تمام رشته های این دانشگاه،مشتمل بر دروس معارف دینی و تعلیم و تربیت اسلامی می باشد.ضمناً دانشجویان طی دوران تحصیل موظفند طبق برنامه آموزشی حداقل 8 واحد درسی به عنوان کارآموزی به تدریس بپردازند.
 3. به منظور توانمند سازی دانشجومعلمان و کسب شایستگی های لازم برای ایفای حرفه ی معلمی ،دانشجومعلمان ملزم به گذراندن تعدادی واحد های فرهنگی و تربیتی در طول سال تحصیلی مازاد بر واحدهای آموزشی می باشند.
 4. انتقال دانشجو به سایر دانشگاه ها یا مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیر دولتی و بالعکس ممنوع می باشد.
 5. تغییر رشته،تغییر اولویت و یا دوره تحصیلی در بدو ورود یا در طول تحصیل تحت هیچ شرایطی امکان پذیر نخواهد بود.
 6. دانشجویان در طول دوران تحصیل از بیمه خدمات درمانی و کمک هزینه تحصیلی برخوردارند که 45% آن بابت استفاده از خوابگاه،سلف سرویس(صبحانه،ناهار،شام)و سایر امکانات کسر و 55% باقی مانده به آنان پرداخت می گردد.
 7. دانشجو از بدو ورود به پردیس و مراکز آموزش عالی دانشگاه فرهنگیان به استخدام وزارت آموزش و پرورش در خواهد آمد.بنابراین ملزم به سپردن تعهد محضری خدمت دو برابری مدت تحصیل به آموزش و پرورش است.
 8. مدرک تحصیلی دانش آموخته گان براساس ضوابط وزارت علوم،تحقیقات و فناوری صادر و پس از پایان مدت تعهد تسلیم خواهد شد.

رشته های تحصیلی دانشگاه فرهنگیان دردوره کارشناسی ارشد ویژه فرهنگیان

دوره کارشناسی ارشد دانشگاه فرهنگیان در پنج رشته پیش بینی شده است.این رشته ها شامل علوم تربیتی با گرایش آموزش و پرورش ابتدائی ویژه معلمان ابتدائی،مدیریت آموزشگاهی ویژه مدیران و معاونان آموزشگاه ها،مشاوره و راهنمایی ویژه مشاوران،تربیت بدنی و علوم ورزشی ویژه دبیران تربیت بدنی،مدیریت و برنامه ریزی فرهنگی تربیتی ویژه حوزه های اداری و ستادی فرهنگیان دارای مدرک تحصیلی کارشناسی برای ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در صورت داشتن حداقل 3 سال سابقه خدمت در وزارت آموزش و پرورش به صورت پیمانی یا رسمی می توانند در آزمون مربوط به رشته های مرتبط و مورد نیاز شرکت نمایند.


نظرات کاربران